| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $4M | $7M | 59.2% | -18.5% |
| Op. Income | $18M | $14M | $12M | 25.6% | 43.9% |
| Gross Margin | 42.2% | 34.2% | 44.8% | 8.0pp | -2.6pp |
| Net Margin | -124.6% | -395.0% | -181.5% | 270.4pp | 56.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.44 | $0.45 | 54.5% | -144.4% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$7M | -$5M | -77.3% | -172.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$36M |
| Operating Expenses | -$15M |
| Cost & Expenses | -$12M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $390.0K |
| Interest Expense | $16.0K |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$56.0K |
| Acquisitions (Net) | -$9M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $57M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $144.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $137M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $59M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $437M |
| Retained Earnings | -$359M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $78M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $78M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $137M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$4M |