| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.3B | $1.7B | $1.3B | 31.5% | 79.5% |
| Op. Income | $323M | $148M | -$592M | 118.5% | 154.6% |
| Gross Margin | 23.7% | 19.5% | 0.8% | 4.2pp | 22.8pp |
| Net Margin | 16.2% | 7.4% | -37.8% | 8.7pp | 54.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.78 | $0.98 | $-3.86 | 183.7% | 172.0% |
| Free Cash Flow | $364M | $244M | -$301M | 49.4% | 221.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $539M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $97M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $94M |
| Operating Expenses | $216M |
| Cost & Expenses | $2.0B |
| OPERATING INCOME | $323M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $306M |
| Income Tax Expense | -$63M |
| Net Income from Continuing Ops | $369M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$500.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $369M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $369M |
| D&A | $89M |
| EBIT | $315M |
| EBITDA | $404M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $539M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $97M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $94M |
| Operating Expenses | $216M |
| Cost & Expenses | $2.0B |
| OPERATING INCOME | $323M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $306M |
| Income Tax Expense | -$63M |
| Net Income from Continuing Ops | $369M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$500.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $369M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $369M |
| D&A | $89M |
| EBIT | $315M |
| EBITDA | $404M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $369M |
| Depreciation & Amortization | $89M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $182M |
| Other Non-Cash Items | -$176M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | $447M |
| Capital Expenditure | -$82M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$82M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$38M |
| Common Dividends Paid | -$115M |
| Other Financing Activities | $200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$143M |
| FREE CASH FLOW | $364M |
| Net Change in Cash | $221M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.2B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68M |
| Inventory | $191M |
| Other Current Assets | $60M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $6.6B |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $806M |
| Long-Term Investments | -$1.6B |
| Tax Assets | $1.6B |
| Other Non-Current Assets | $296M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8.8B |
| TOTAL ASSETS | $10.7B |
| Account Payables | $305M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $474M |
| Other Current Liabilities | $280M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $930M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $421M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.8B |
| Common Stock | $2.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $522M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.7B |
| Total Debt | $5.8B |
| Net Debt | $4.5B |