| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | — | $75M | — | 22.2% |
| Op. Income | $10M | — | -$5M | — | 288.2% |
| Gross Margin | 13.6% | — | 2.2% | — | 11.4pp |
| Net Margin | 8.3% | — | -4.4% | — | 12.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | — | $-0.77 | — | 114.1% |
| Free Cash Flow | $12M | — | $2M | — | 399.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$301.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$301.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | -$10M |
| Stock-Based Compensation | -$96.6K |
| Deferred Income Tax | -$594.4K |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $344.0K |
| Purchases of Investments | $531.1K |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$331.9K |
| Common Stock Repurchased | -$18.1K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $40M |
| PP&E (Net) | $167M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $603.5K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $205M |
| TOTAL ASSETS | $245M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $306M |
| Additional Paid-In Capital | $306M |
| Retained Earnings | -$171M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $27M |
| Other Equity | -$306M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $162M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $162M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $245M |
| Total Debt | $663.8K |
| Net Debt | -$16M |