| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $0 | -$1M | — | 780.6% |
| Op. Income | -$12M | -$21M | -$38M | 42.0% | 68.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -126.0% | — | 3009.3% | — | -3135.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.60 | $-0.85 | $-2.10 | 29.4% | 71.4% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$20M | -$24M | 28.5% | 41.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $825.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$1.0K |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $730.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $728.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $6.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | -$11M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $18.0K |
| Other Non-Cash Items | $1.0K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$352.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $11.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $154.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$187.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$189.0K |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $141M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $159M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $5.5K |
| Intangible Assets | $52.5K |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | -$4M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $183M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $883.0K |
| Deferred Revenue | $223.0K |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $37M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $934.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $43M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $377M |
| Retained Earnings | -$239M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $140M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $140M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $183M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$135M |