| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $9M | $2M | -84.1% | -35.9% |
| Op. Income | -$29M | -$12M | -$21M | -139.6% | -34.9% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -1943.5% | -126.0% | -937.1% | -1817.5pp | -1006.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.40 | $-0.60 | $-1.20 | -133.3% | -16.7% |
| Free Cash Flow | -$36M | -$14M | -$21M | -156.6% | -72.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $48.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $53.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$9.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$35M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$858.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $62.0K |
| Other Investing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$62.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$62.0K |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $102M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | -$517.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $120M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $3.8K |
| Intangible Assets | $48.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $146M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $214.0K |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $965.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $379M |
| Retained Earnings | -$266M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $112M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $112M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $146M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$94M |