| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $817M | $703M | $490M | 16.2% | 66.9% |
| Op. Income | $61M | $17M | -$136M | 261.1% | 145.2% |
| Gross Margin | 34.8% | 30.7% | 7.6% | 4.1pp | 27.3pp |
| Net Margin | 5.2% | 2.4% | -20.1% | 2.8pp | 25.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.55 | $0.22 | $-1.36 | 150.0% | 140.4% |
| Free Cash Flow | $90M | -$7M | -$48M | 1386.8% | 288.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $817M |
| Cost of Revenue | $533M |
| GROSS PROFIT | $285M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $223M |
| Other Expenses | -$244.0K |
| Operating Expenses | $224M |
| Cost & Expenses | $757M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $817M |
| Cost of Revenue | $533M |
| GROSS PROFIT | $285M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $223M |
| Other Expenses | -$244.0K |
| Operating Expenses | $224M |
| Cost & Expenses | $757M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$220.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $25M |
| OPERATING CASH FLOW | $98M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$91M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$207.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$91M |
| FREE CASH FLOW | $90M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $199M |
| Inventory | $504M |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $804M |
| PP&E (Net) | $948M |
| Goodwill | $94M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $55M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $299M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $44M |
| Other Current Liabilities | $94M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $775M |
| Long-Term Debt | $185M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $860M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $998M |
| Additional Paid-In Capital | $998M |
| Retained Earnings | -$169M |
| Treasury Stock | -$515M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | -$998M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $311M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $311M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $1.0B |