| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $3M | 31.5% | 29.3% |
| Op. Income | -$4M | -$13M | -$6M | 72.2% | 33.9% |
| Gross Margin | 45.5% | 19.0% | 33.2% | 26.5pp | 12.3pp |
| Net Margin | -138.2% | -467.6% | -228.2% | 329.4pp | 90.0pp |
| EPS (Diluted) | $-46.57 | $-308.86 | $-1904.87 | 84.9% | 97.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$640.7K | 10.3% | -164.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $95.7K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $959.2K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$47 |
| EPS Diluted | -$47 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $959.2K |
| Stock-Based Compensation | $105.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $668.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $87.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | $87.4K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$573.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $686.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $935.7K |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $539.5K |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $111.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $33M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $317.4K |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $798.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $851.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $598 |
| Additional Paid-In Capital | $102M |
| Retained Earnings | -$110M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $12M |