| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $4M | $408.4K | -14.4% | 740.4% |
| Op. Income | -$6M | -$10M | -$2M | 45.5% | -137.6% |
| Gross Margin | 33.2% | 37.4% | -50.8% | -4.2pp | 84.0pp |
| Net Margin | -228.2% | -241.9% | -740.4% | 13.7pp | 512.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1904.87 | $-1892.39 | $-790.16 | -0.7% | -141.1% |
| Free Cash Flow | -$640.7K | -$3M | -$2M | 76.9% | 61.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $552.0K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$1.9K |
| EPS Diluted | -$1.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $552.0K |
| Stock-Based Compensation | $139.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$635.2K |
| Capital Expenditure | -$5.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5.6K |
| Net Debt Issuance | $868.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$190.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $678.4K |
| FREE CASH FLOW | -$640.7K |
| Net Change in Cash | $37.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $566.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $338.9K |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $505.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $348.1K |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $50M |
| Common Stock | $1.4K |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | -$74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | $19M |