| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $408.4K | $763.9K | $3M | -46.5% | -84.1% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | -3.1% | -48.9% |
| Gross Margin | -50.8% | -4.8% | 52.5% | -46.0pp | -103.4pp |
| Net Margin | -740.4% | -345.5% | -74.0% | -394.9pp | -666.4pp |
| EPS (Diluted) | $-790.16 | $-628.86 | $-454.26 | -25.6% | -73.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$646.5K | -$840.2K | -154.1% | -95.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $408.4K |
| Cost of Revenue | $615.9K |
| GROSS PROFIT | -$207.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $234.4K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $675.0K |
| Other Income/Expenses | -$674.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $100.7K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$790 |
| EPS Diluted | -$790 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $100.7K |
| Stock-Based Compensation | $37.0K |
| Deferred Income Tax | $2.8K |
| Other Non-Cash Items | $223.1K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$97.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $135.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $711.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $193.9K |
| Inventory | $589.8K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $53.3K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $502.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $143.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | -$36M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | $15M |