| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73M | $66M | $60M | 11.1% | 22.7% |
| Op. Income | $2M | -$11M | -$20M | 116.8% | 108.9% |
| Gross Margin | 89.7% | 54.2% | 49.0% | 35.5pp | 40.7pp |
| Net Margin | 0.2% | -18.3% | -36.1% | 18.6pp | 36.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-1.01 | $-1.82 | 101.4% | 100.8% |
| Free Cash Flow | $14M | $13M | -$6M | 0.8% | 315.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $275.0K |
| Income Tax Expense | $96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $179.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $179.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $179.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $275.0K |
| Income Tax Expense | $96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $179.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $179.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $179.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $179.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | -$31M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $17.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $18.0K |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $114M |
| Net Receivables | $113M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $277M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $294M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $180M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $362.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $181M |
| TOTAL LIABILITIES | $207M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $297M |
| Retained Earnings | -$210M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $649.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $87M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $87M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $294M |
| Total Debt | $181M |
| Net Debt | $140M |