| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $74M | $61M | 8.8% | 30.8% |
| Op. Income | $6M | $5M | -$21M | 5.0% | 127.1% |
| Gross Margin | 90.3% | 89.5% | 49.1% | 0.8pp | 41.2pp |
| Net Margin | 7.9% | 46.5% | -36.9% | -38.6pp | 44.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.47 | $2.60 | $-1.90 | -81.9% | 124.7% |
| Free Cash Flow | $26M | $17M | $7M | 53.7% | 256.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $537.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $537.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | -$39M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$454.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$454.0K |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $49M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $230M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $247M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $75M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $79M |
| TOTAL LIABILITIES | $105M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $311M |
| Retained Earnings | -$170M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $75.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $247M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | $27M |