| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $347M | — | $259M | — | 34.0% |
| Op. Income | $35M | — | -$42M | — | 182.0% |
| Gross Margin | 91.2% | — | 88.8% | — | 2.4pp |
| Net Margin | 16.7% | — | -18.7% | — | 35.4pp |
| EPS (Diluted) | $4.19 | — | $-4.07 | — | 202.9% |
| Free Cash Flow | $125M | — | $25M | — | 396.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $347M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $317M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45M |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $152M |
| Other Expenses | $130M |
| Operating Expenses | $282M |
| Cost & Expenses | $312M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $26M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $347M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $317M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45M |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $152M |
| Other Expenses | $130M |
| Operating Expenses | $282M |
| Cost & Expenses | $312M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $26M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $58M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $37M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $125M |
| Capital Expenditure | -$262.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$171M |
| Sales/Maturities of Investments | $244M |
| Other Investing Activities | -$119M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46M |
| Net Debt Issuance | -$71M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$71M |
| FREE CASH FLOW | $125M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $41M |
| Net Receivables | $176M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $282M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $299M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $75M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $116M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $335M |
| Retained Earnings | -$152M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $221.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $183M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $183M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $299M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | $26M |