| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $142M | $128M | $116M | 10.6% | 22.5% |
| Op. Income | $19M | $16M | -$15M | 20.7% | 222.7% |
| Gross Margin | 35.2% | 34.6% | 8.9% | 0.6pp | 26.3pp |
| Net Margin | 7.4% | 7.1% | -16.1% | 0.4pp | 23.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.16 | $-0.34 | 16.7% | 156.0% |
| Free Cash Flow | $25M | $28M | $10M | -10.2% | 140.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $142M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $123M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $142M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $123M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $93.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$434.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $114M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $124M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $241M |
| PP&E (Net) | $79M |
| Goodwill | $139M |
| Intangible Assets | $47M |
| Long-Term Investments | $861.5K |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $284M |
| TOTAL ASSETS | $525M |
| Account Payables | $85M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $176M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $310.1K |
| Retained Earnings | $323M |
| Treasury Stock | -$250.8K |
| Accum. Other Comp. Income | $25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $349M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $349M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $525M |
| Total Debt | $69M |
| Net Debt | -$44M |