| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22.4K | $9.3K | $0 | 141.2% | — |
| Op. Income | -$7M | -$6M | -$9M | -22.2% | 18.1% |
| Gross Margin | 100.0% | -36034.1% | — | 36134.1pp | — |
| Net Margin | 57539.2% | -72622.6% | — | 130161.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.52 | $-0.81 | $-1.22 | 287.7% | 224.6% |
| Free Cash Flow | $13M | -$7M | -$7M | 285.0% | 291.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22.4K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $22.4K |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $20M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $15.4K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $15.4K |
| Stock-Based Compensation | $562.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $199.1K |
| Change in Working Capital | -$783.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$285.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$285.2K |
| Net Debt Issuance | -$66.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$815 |
| NET CASH FROM FINANCING | $115.4K |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $902.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $854 |
| Additional Paid-In Capital | $168M |
| Retained Earnings | -$165M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$385.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$15M |