| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $645M | — | $407M | — | 58.6% |
| Op. Income | $82M | — | $19M | — | 325.4% |
| Gross Margin | 25.1% | — | 21.0% | — | 4.1pp |
| Net Margin | 7.1% | — | 1.3% | — | 5.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.56 | — | $0.07 | — | 700.0% |
| Free Cash Flow | $50M | — | $17M | — | 192.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $645M |
| Cost of Revenue | $483M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $563M |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $75M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $645M |
| Cost of Revenue | $483M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $563M |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $75M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $46M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $217.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$39M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$319.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$39M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $59M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $115M |
| PP&E (Net) | $129M |
| Goodwill | $72M |
| Intangible Assets | $29M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $236M |
| TOTAL ASSETS | $351M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $70M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $815.0K |
| Additional Paid-In Capital | $152M |
| Retained Earnings | $58M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $201M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $201M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $351M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | $27M |