| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $407M | — | — | — | — |
| Op. Income | $19M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 21.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 1.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.07 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $17M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $407M |
| Cost of Revenue | $321M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $388M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $407M |
| Cost of Revenue | $321M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $388M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$526.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$80M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $739.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91M |
| Net Debt Issuance | $33M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $32M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $75M |
| PP&E (Net) | $132M |
| Goodwill | $72M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $246M |
| TOTAL ASSETS | $321M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $78M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $113M |
| TOTAL LIABILITIES | $169M |
| Common Stock | $809.0K |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | -$172.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $151M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $151M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $321M |
| Total Debt | $83M |
| Net Debt | $78M |