| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $27M | $22M | 6.6% | 34.0% |
| Op. Income | -$5M | $8M | $8M | -162.9% | -163.6% |
| Gross Margin | 52.8% | 74.2% | 90.2% | -21.5pp | -37.4pp |
| Net Margin | -14.2% | 25.2% | 31.8% | -39.4pp | -46.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.00 | $1.71 | $1.71 | -158.5% | -158.5% |
| Free Cash Flow | -$9M | $10M | $2M | -190.4% | -521.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $266.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $266.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $190.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$278.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $99M |
| Other Investing Activities | $39M |
| NET CASH FROM INVESTING | $123M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$67M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$97M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $434M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $493M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $85M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $20M |
| Other Non-Current Assets | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| Long-Term Debt | $318M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $360M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $143M |
| Retained Earnings | $162M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$31M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $263M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $263M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $318M |
| Net Debt | $269M |