| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | — | $45M | — | 1.9% |
| Op. Income | $19M | — | $16M | — | 12.8% |
| Gross Margin | 82.5% | — | 77.1% | — | 5.4pp |
| Net Margin | 30.9% | — | 28.4% | — | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $4.09 | — | $3.62 | — | 13.0% |
| Free Cash Flow | $14M | — | $15M | — | -3.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $420.0K |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $420.0K |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $420.0K |
| Stock-Based Compensation | $201.0K |
| Deferred Income Tax | -$58.0K |
| Other Non-Cash Items | $597.0K |
| Change in Working Capital | -$564.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$438.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$132M |
| Sales/Maturities of Investments | $139M |
| Other Investing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $310M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $340M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $497M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $542M |
| TOTAL ASSETS | $882M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $737M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $738M |
| Long-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $793M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | $72M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $89M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $882M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $20M |