| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | — | $45M | — | -0.2% |
| Op. Income | $16M | — | $15M | — | 12.2% |
| Gross Margin | 77.1% | — | 72.2% | — | 4.9pp |
| Net Margin | 28.4% | — | 25.4% | — | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $3.62 | — | $3.23 | — | 12.1% |
| Free Cash Flow | $15M | — | $12M | — | 29.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $469.0K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $469.0K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $469.0K |
| Stock-Based Compensation | $209.0K |
| Deferred Income Tax | $98.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $98.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$682.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$162M |
| Sales/Maturities of Investments | $100M |
| Other Investing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$76M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $53M |
| NET CASH FROM FINANCING | $47M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $319M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $353M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $481M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $526M |
| TOTAL ASSETS | $879M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $734M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $736M |
| Long-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $62M |
| TOTAL LIABILITIES | $797M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | $63M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $81M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $81M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $879M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | $23M |