| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $41M | — | -6.6% |
| Op. Income | $8M | — | $9M | — | -4.5% |
| Gross Margin | 62.5% | — | 57.9% | — | 4.6pp |
| Net Margin | 18.0% | — | 16.4% | — | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.93 | — | $1.85 | — | 4.3% |
| Free Cash Flow | $9M | — | $8M | — | 21.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $641.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $641.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $641.0K |
| Stock-Based Compensation | $49.0K |
| Deferred Income Tax | -$782.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$395.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$74M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$69M |
| Net Debt Issuance | -$19M |
| Common Stock Repurchased | -$271.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $91M |
| NET CASH FROM FINANCING | $68M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $603M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $646M |
| TOTAL ASSETS | $669M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $547M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $549M |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $616M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $41M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | $26.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $669M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | $41M |