| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178M | $173M | $151M | 2.9% | 18.5% |
| Op. Income | $5M | -$3M | -$22M | 271.9% | 125.3% |
| Gross Margin | 75.6% | 75.8% | 72.0% | -0.2pp | 3.6pp |
| Net Margin | 5.9% | 1.6% | -15.9% | 4.3pp | 21.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.01 | $-0.09 | 269.0% | 139.9% |
| Free Cash Flow | $9M | $14M | $1M | -38.8% | 505.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $135M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $135M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$79.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$186M |
| Sales/Maturities of Investments | $128M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $481M |
| Net Receivables | $185M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $878M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | -$5M |
| Other Non-Current Assets | $87M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $195M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $323M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $423M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $488.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $455M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$483M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $617M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $617M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | -$116M |