| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | $46M | $48M | 1.7% | -2.0% |
| Op. Income | $28M | $22M | $27M | 29.9% | 2.2% |
| Gross Margin | 97.1% | 95.9% | 98.4% | 1.2pp | -1.3pp |
| Net Margin | 44.2% | -94.0% | 44.6% | 138.2pp | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $-0.51 | $0.22 | 141.2% | -4.5% |
| Free Cash Flow | $32M | $33M | $34M | -2.0% | -7.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $747.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $747.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$100M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102M |
| Net Debt Issuance | $100M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $72M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $875.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $142M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $180M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $205M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $254M |
| Long-Term Debt | $594M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $594M |
| TOTAL LIABILITIES | $848M |
| Common Stock | $966.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$358M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $838M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $838M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $799M |
| Net Debt | $769M |