| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | — | $190M | — | -1.4% |
| Op. Income | $104M | — | $104M | — | -0.6% |
| Gross Margin | 95.0% | — | 98.1% | — | -3.1pp |
| Net Margin | -4.0% | — | 37.8% | — | -41.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | — | $0.50 | — | -12.0% |
| Free Cash Flow | $137M | — | $151M | — | -9.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $55M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $84M |
| OPERATING INCOME | $104M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | -$111M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $73M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $50M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $96M |
| Change in Working Capital | -$322.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $144M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$120M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$127M |
| Net Debt Issuance | $45M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$106M |
| Other Financing Activities | $42M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $137M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $416.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $177M |
| Long-Term Debt | $594M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $594M |
| TOTAL LIABILITIES | $771M |
| Common Stock | $990.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$397M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $849M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $849M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $719M |
| Net Debt | $706M |