| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $33M | $27M | 13.9% | 43.2% |
| Op. Income | $18M | $4M | -$606.0K | 330.0% | 3017.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 49.6% | 17.2% | 3.1% | 32.4pp | 46.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.07 | $0.01 | 256.6% | 1835.5% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$21M | -$22M | 3.7% | 10.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $62.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $413.0K |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $62.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $413.0K |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $413.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $376.0K |
| Change in Working Capital | -$41M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$80.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $183.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $63M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $107M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $949.0K |
| Intangible Assets | $583.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $121M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $67M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $86M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $27M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $691M |
| Retained Earnings | -$692M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $27.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$456.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$456.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $121M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$29M |