| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $27M | $23M | 55.8% | 76.4% |
| Op. Income | $12M | -$606.0K | -$6M | 2023.6% | 306.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 93.6% | 0.0pp | 6.4pp |
| Net Margin | 33.3% | 3.1% | -14.1% | 30.1pp | 47.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.01 | $-0.01 | 1271.0% | 1264.4% |
| Free Cash Flow | -$26M | -$22M | $9M | -17.7% | -381.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $49.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $467.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $49.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $467.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $467.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$880.0K |
| Change in Working Capital | -$41M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$115.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $45M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $174.0K |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $114M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $167M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $949.0K |
| Intangible Assets | $693.0K |
| Long-Term Investments | $917.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $80.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $185M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $124M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $145M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $60M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72M |
| TOTAL LIABILITIES | $216M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $678M |
| Retained Earnings | -$710M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $185M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$23M |