| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | $65M | $60M | 3.9% | 12.5% |
| Op. Income | $4M | $4M | $7M | 19.7% | -36.3% |
| Gross Margin | 39.6% | 37.2% | 37.9% | 2.4pp | 1.7pp |
| Net Margin | 6.9% | 4.8% | 11.5% | 2.1pp | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.04 | $0.09 | 50.0% | -33.3% |
| Free Cash Flow | $11M | -$11M | $19M | 204.7% | -38.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $657.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $448.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $84.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $657.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $448.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $84.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$5.0K |
| Common Stock Repurchased | -$74.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $96.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $17.0K |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $145M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $94M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $175M |
| TOTAL ASSETS | $320M |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $92M |
| Long-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $409.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $46M |
| TOTAL LIABILITIES | $138M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $481M |
| Retained Earnings | -$303M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $182M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $182M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $320M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$2M |