| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | $58M | $46M | -0.4% | 26.2% |
| Op. Income | -$9M | -$2M | -$1M | -309.5% | -648.5% |
| Gross Margin | 24.5% | 29.5% | 32.5% | -5.0pp | -8.0pp |
| Net Margin | -14.8% | -3.6% | -2.8% | -11.3pp | -12.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.03 | $-0.02 | -300.0% | -500.0% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$7M | -$3M | -104.6% | -456.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $567.0K |
| Interest Expense | $477.0K |
| Other Income/Expenses | -$30.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $26.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$193.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $48M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $127M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $67M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $122M |
| TOTAL ASSETS | $248M |
| Account Payables | $52M |
| Short-Term Debt | $693.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $82M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $195.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $98M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $470M |
| Retained Earnings | -$322M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $151M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $151M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $248M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$33M |