| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $244M | — | $205M | — | 18.7% |
| Op. Income | $760.0K | — | -$3M | — | 128.6% |
| Gross Margin | 33.3% | — | 31.3% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 0.3% | — | -0.8% | — | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $-0.03 | — | 100.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$18M | — | 89.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $244M |
| Cost of Revenue | $162M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $243M |
| OPERATING INCOME | $760.0K |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $54.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $814.0K |
| Income Tax Expense | $181.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $633.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $633.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10.0K |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $244M |
| Cost of Revenue | $162M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $243M |
| OPERATING INCOME | $760.0K |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $54.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $814.0K |
| Income Tax Expense | $181.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $633.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $633.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10.0K |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $633.0K |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$116.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$36M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $37M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $92M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | -$275.0K |
| Tax Assets | $275.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $166M |
| TOTAL ASSETS | $290M |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $882.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $82M |
| Long-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue NC | -$275.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $275.0K |
| Other Non-Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $122M |
| Common Stock | $477M |
| Additional Paid-In Capital | $477M |
| Retained Earnings | -$312M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$477M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $168M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $168M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | -$6M |