| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | — | $9M | — | 75.8% |
| Op. Income | -$17M | — | -$15M | — | -13.5% |
| Gross Margin | 21.2% | — | 14.7% | — | 6.5pp |
| Net Margin | -102.0% | — | -194.2% | — | 92.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | — | $-2.04 | — | 43.1% |
| Free Cash Flow | -$14M | — | -$14M | — | 0.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $730.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$876.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$572.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$525.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$528.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $40M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $526.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $441.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $441.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $194M |
| Additional Paid-In Capital | $194M |
| Retained Earnings | -$165M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | -$191M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $40M |
| Total Debt | $967.5K |
| Net Debt | -$9M |