| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $95M | — | $83M | — | 14.0% |
| Op. Income | $1M | — | -$5M | — | 123.2% |
| Gross Margin | 18.1% | — | 17.9% | — | 0.2pp |
| Net Margin | 1.0% | — | -4.5% | — | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | — | $-1.06 | — | 123.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | $3M | — | -181.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $78M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $61.0K |
| Interest Expense | $90.0K |
| Other Income/Expenses | $7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $235.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $914.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $914.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $905.0K |
| D&A | $512.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $78M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $61.0K |
| Interest Expense | $90.0K |
| Other Income/Expenses | $7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $235.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $914.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $914.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $905.0K |
| D&A | $512.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $914.0K |
| Depreciation & Amortization | $512.0K |
| Stock-Based Compensation | $223.0K |
| Deferred Income Tax | -$360.0K |
| Other Non-Cash Items | -$99.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$483.0K |
| Acquisitions (Net) | $124.0K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$124.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$607.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$383.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$269.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $873.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $687.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $880.0K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $41M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $41M |
| Total Debt | $24.0K |
| Net Debt | -$16M |