| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | — | $94M | — | -18.4% |
| Op. Income | -$1M | — | $7M | — | -122.1% |
| Gross Margin | 18.2% | — | 24.8% | — | -6.6pp |
| Net Margin | -0.5% | — | 4.3% | — | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | — | $1.03 | — | -110.7% |
| Free Cash Flow | -$716.0K | — | $9M | — | -108.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $78M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $682.0K |
| Interest Expense | $91.0K |
| Other Income/Expenses | $583.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$868.0K |
| Income Tax Expense | -$461.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$407.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$407.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$407.0K |
| D&A | $567.0K |
| EBIT | -$777.0K |
| EBITDA | -$210.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$407.0K |
| Depreciation & Amortization | $567.0K |
| Stock-Based Compensation | $301.0K |
| Deferred Income Tax | $140.0K |
| Other Non-Cash Items | $30.0K |
| Change in Working Capital | -$911.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$280.0K |
| Capital Expenditure | -$436.0K |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | -$149.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$338.0K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$758.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $265.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$716.0K |
| Net Change in Cash | -$193.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $913.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $267.0K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $50M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$70.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $553.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $50M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$12M |