| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $705M | — | $303M | — | 132.8% |
| Op. Income | $24M | — | -$2M | — | 1329.7% |
| Gross Margin | 10.1% | — | 7.9% | — | 2.2pp |
| Net Margin | -1.3% | — | -0.1% | — | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | — | $-0.01 | — | -3796.1% |
| Free Cash Flow | -$102M | — | -$122M | — | 16.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $705M |
| Cost of Revenue | $634M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $681M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $527.9K |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$621.7K |
| Other Non-Cash Items | $47M |
| Change in Working Capital | -$52M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$105M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$126M |
| Net Debt Issuance | $89M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$155.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $201M |
| FREE CASH FLOW | -$102M |
| Net Change in Cash | $78M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $93M |
| Other Current Assets | $45M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $339M |
| PP&E (Net) | $166M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $46M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $299.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $232M |
| TOTAL ASSETS | $571M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $111M |
| Deferred Revenue | $3.6B |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $173M |
| Long-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $239M |
| Common Stock | $294.7B |
| Additional Paid-In Capital | $36M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | -$294.4B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $332M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $332M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $571M |
| Total Debt | $157M |
| Net Debt | $41M |