| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $303M | — | $68M | — | 343.9% |
| Op. Income | -$2M | — | $1M | — | -276.3% |
| Gross Margin | 7.9% | — | 18.1% | — | -10.2pp |
| Net Margin | -0.1% | — | -13.8% | — | 13.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | $-0.50 | — | 98.5% |
| Free Cash Flow | -$122M | — | -$53M | — | -128.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $303M |
| Cost of Revenue | $279M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $997.8K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $214M |
| Operating Expenses | $240M |
| Cost & Expenses | $519M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $562.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$394.7K |
| Income Tax Expense | -$185.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$209.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$209.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$209.7K |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$216M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$209.7K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9.1B |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | -$9.1B |
| Change in Working Capital | -$91M |
| OPERATING CASH FLOW | -$80M |
| Capital Expenditure | -$42M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$475.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | $111M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $125M |
| FREE CASH FLOW | -$122M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $71M |
| Inventory | $71M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $220M |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $285M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue | $2.0B |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $59M |
| Long-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $99M |
| TOTAL LIABILITIES | $158M |
| Common Stock | $97.5B |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | -$97.5B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $285M |
| Total Debt | $133M |
| Net Debt | $96M |