| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | — | $18M | — | 272.3% |
| Op. Income | $1M | — | $5M | — | -78.8% |
| Gross Margin | 18.1% | — | 38.8% | — | -20.7pp |
| Net Margin | -13.8% | — | 20.8% | — | -34.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | — | $0.25 | — | -300.0% |
| Free Cash Flow | -$53M | — | -$5M | — | -920.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $397.9K |
| Selling & Marketing | $2.5B |
| General & Administrative | $5.9B |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $67M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $362.5K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $432.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $914.9K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $914.9K |
| Stock-Based Compensation | $6.1B |
| Deferred Income Tax | $294.3K |
| Other Non-Cash Items | -$6.1B |
| Change in Working Capital | -$53M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$656.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $88M |
| FREE CASH FLOW | -$53M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $189.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $117M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $38.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $130M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3.2B |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $874.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $874.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $97.3B |
| Additional Paid-In Capital | $115M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | -$97.3B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $113M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $113M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $130M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$38M |