| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $317M | $295M | $297M | 7.3% | 6.5% |
| Op. Income | $42M | $32M | $33M | 32.9% | 27.2% |
| Gross Margin | 51.3% | 49.4% | 45.5% | 2.0pp | 5.9pp |
| Net Margin | 10.9% | 6.5% | 4.3% | 4.4pp | 6.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.21 | $0.67 | $0.44 | 80.6% | 175.0% |
| Free Cash Flow | $77M | $32M | $74M | 139.4% | 2.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $317M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $274M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $317M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $274M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$16M |
| Other Non-Cash Items | -$207.0K |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $83M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | -$10.0K |
| Other Financing Activities | $103M |
| NET CASH FROM FINANCING | $77M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $146M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $162M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $350M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $389M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $901M |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $316M |
| Intangible Assets | $120M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $73M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $600M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $96M |
| Other Current Liabilities | $389M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $615M |
| Long-Term Debt | $531M |
| Deferred Revenue NC | $26M |
| Deferred Tax Liabilities | $94.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $603M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $718.0K |
| Additional Paid-In Capital | $518M |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$1.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$62M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $283M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $283M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $575M |
| Net Debt | $413M |