| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $287M | $286M | $273M | 0.2% | 5.0% |
| Op. Income | $33M | $28M | $20M | 16.0% | 63.8% |
| Gross Margin | 46.8% | 47.2% | 49.3% | -0.5pp | -2.6pp |
| Net Margin | 6.5% | 4.9% | 4.6% | 1.6pp | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.45 | $0.40 | 37.8% | 55.0% |
| Free Cash Flow | $18M | $5M | $11M | 287.9% | 65.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $287M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $254M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $287M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $254M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $148M |
| Common Stock Repurchased | -$107M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$33M |
| NET CASH FROM FINANCING | $578.0K |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $147M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $361M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $252M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $760M |
| PP&E (Net) | $105M |
| Goodwill | $303M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $46M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $570M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $95M |
| Other Current Liabilities | $283M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $462M |
| Long-Term Debt | $536M |
| Deferred Revenue NC | $21M |
| Deferred Tax Liabilities | $128.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $608M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $713.0K |
| Additional Paid-In Capital | $483M |
| Retained Earnings | $963M |
| Treasury Stock | -$1.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$61M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $260M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $260M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $613M |
| Net Debt | $466M |