| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $253M | $260M | $246M | -2.8% | 3.1% |
| Op. Income | $31M | $24M | $33M | 32.5% | -5.4% |
| Gross Margin | 47.2% | 48.1% | 46.6% | -0.9pp | 0.7pp |
| Net Margin | 7.8% | 5.1% | 8.8% | 2.7pp | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.61 | $0.41 | $0.66 | 48.8% | -7.6% |
| Free Cash Flow | -$10M | $52M | -$12M | -120.1% | 13.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $253M |
| Cost of Revenue | $134M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $124.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $253M |
| Cost of Revenue | $134M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $124.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $889.0K |
| Change in Working Capital | -$51M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$648.0K |
| Purchases of Investments | -$32M |
| Sales/Maturities of Investments | $29M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$64M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $151M |
| Short-Term Investments | $55M |
| Net Receivables | $290M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $148M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $643M |
| PP&E (Net) | $188M |
| Goodwill | $273M |
| Intangible Assets | $119M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $631M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $242M |
| Deferred Revenue | $88M |
| Other Current Liabilities | $195M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $588M |
| Long-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $259M |
| TOTAL LIABILITIES | $847M |
| Common Stock | $704.0K |
| Additional Paid-In Capital | $471M |
| Retained Earnings | $888M |
| Treasury Stock | -$901M |
| Accum. Other Comp. Income | -$31M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $428M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $428M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $464M |
| Net Debt | $313M |