| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $501M | — | $472M | — | 6.1% |
| Op. Income | $75M | — | $89M | — | -16.3% |
| Gross Margin | 44.9% | — | 48.0% | — | -3.1pp |
| Net Margin | 8.7% | — | 13.1% | — | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.26 | — | $1.54 | — | -18.2% |
| Free Cash Flow | $96M | — | $93M | — | 3.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $501M |
| Cost of Revenue | $276M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $70M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $425M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $1M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $112M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $501M |
| Cost of Revenue | $276M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $70M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $425M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $1M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $112M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $34M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $18M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $153M |
| Capital Expenditure | -$57M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | -$57M |
| Sales/Maturities of Investments | $80M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | -$28M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $145.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $96M |
| Net Change in Cash | $80M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $163M |
| Short-Term Investments | $35M |
| Net Receivables | $119M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $339M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $107M |
| Intangible Assets | $54M |
| Long-Term Investments | -$17M |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $222M |
| TOTAL ASSETS | $562M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $119M |
| Long-Term Debt | $157M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $42M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $231M |
| TOTAL LIABILITIES | $350M |
| Common Stock | $636.0K |
| Additional Paid-In Capital | $409M |
| Retained Earnings | $479M |
| Treasury Stock | -$676M |
| Accum. Other Comp. Income | -$909.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $212M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $212M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $562M |
| Total Debt | $163M |
| Net Debt | -$153.0K |