| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $390.0K | $297.0K | $254.0K | 31.3% | 53.5% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | 9.1% | -37.5% |
| Gross Margin | 16.4% | 36.4% | 4.7% | -20.0pp | 11.7pp |
| Net Margin | -441.0% | -623.6% | -448.0% | 182.5pp | 7.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.13 | $-0.08 | 7.7% | -53.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$1M | 17.1% | 20.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $390.0K |
| Cost of Revenue | $326.0K |
| GROSS PROFIT | $64.0K |
| R&D Expenses | $327.0K |
| Selling & Marketing | $495.0K |
| General & Administrative | $306.0K |
| SG&A Expenses | $801.0K |
| Other Expenses | $521.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $13.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$134.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1.0K |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $17.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $17.0K |
| Stock-Based Compensation | $502.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2.0K |
| Change in Working Capital | $159.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$5.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $7.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$217.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$210.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $444.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $190.0K |
| Inventory | $229.0K |
| Other Current Assets | $39.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $902.0K |
| PP&E (Net) | $91.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $91.0K |
| TOTAL ASSETS | $993.0K |
| Account Payables | $148.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $393.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $541.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $542.0K |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $40M |
| Retained Earnings | -$40M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $451.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $451.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $993.0K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$444.0K |