| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $138.0K | $75.0K | — | 84.0% | — |
| Op. Income | -$2M | -$2M | — | -0.5% | — |
| Gross Margin | -26.1% | -109.3% | — | 83.2pp | — |
| Net Margin | -1600.7% | -2930.7% | — | 1329.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.15 | — | 0.0% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | — | 21.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138.0K |
| Cost of Revenue | $174.0K |
| GROSS PROFIT | -$36.0K |
| R&D Expenses | $646.0K |
| Selling & Marketing | $645.0K |
| General & Administrative | $885.0K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $55.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $55.0K |
| Stock-Based Compensation | $588.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $109.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $14.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |