| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $177M | $176M | $158M | 0.6% | 12.5% |
| Op. Income | $19M | $21M | $20M | -12.5% | -7.3% |
| Gross Margin | 20.3% | 22.6% | 23.2% | -2.3pp | -2.9pp |
| Net Margin | 8.3% | 9.5% | 10.2% | -1.2pp | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.83 | $0.94 | $0.88 | -11.7% | -5.7% |
| Free Cash Flow | $5M | $22M | $16M | -78.2% | -69.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $141M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $141M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $950.0K |
| Deferred Income Tax | -$238.0K |
| Other Non-Cash Items | $785.0K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$26M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $85M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $76M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $248M |
| PP&E (Net) | $112M |
| Goodwill | $37M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$310.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $152M |
| TOTAL ASSETS | $400M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $103M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $176M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $202M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | $697M |
| Treasury Stock | -$707M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $198M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $198M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $400M |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | -$39M |