| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $372M | $619M | $373M | -39.9% | -0.3% |
| Op. Income | $52M | $168M | -$63M | -68.7% | 183.3% |
| Gross Margin | 51.8% | 51.3% | 50.0% | 0.5pp | 1.8pp |
| Net Margin | 12.1% | 22.4% | -14.4% | -10.4pp | 26.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.81 | $2.50 | $-0.97 | -67.6% | 183.5% |
| Free Cash Flow | $163M | $304M | $37M | -46.4% | 344.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $372M |
| Cost of Revenue | $179M |
| GROSS PROFIT | $193M |
| R&D Expenses | $103M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $140M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $219.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $372M |
| Cost of Revenue | $179M |
| GROSS PROFIT | $193M |
| R&D Expenses | $103M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $140M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $219.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | -$14M |
| Other Non-Cash Items | $88.0K |
| Change in Working Capital | $106M |
| OPERATING CASH FLOW | $171M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$30M |
| Purchases of Investments | -$108M |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | $29M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$52M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49M |
| FREE CASH FLOW | $163M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $503M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $162M |
| Inventory | $227M |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $308M |
| Goodwill | $436M |
| Intangible Assets | $30M |
| Long-Term Investments | $173M |
| Tax Assets | $49M |
| Other Non-Current Assets | $129M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $186M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $228M |
| TOTAL LIABILITIES | $415M |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $155M |
| Net Debt | -$348M |