| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $490M | $548M | $294M | -10.6% | 66.9% |
| Op. Income | $108M | $144M | $25M | -25.2% | 336.6% |
| Gross Margin | 52.8% | 52.8% | 50.5% | 0.0pp | 2.3pp |
| Net Margin | 19.7% | 23.3% | 8.6% | -3.6pp | 11.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.64 | $2.16 | $0.42 | -24.1% | 290.5% |
| Free Cash Flow | $250M | -$140M | $165M | 278.9% | 51.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $490M |
| Cost of Revenue | $231M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $111M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $382M |
| OPERATING INCOME | $108M |
| Interest Income | $115.0K |
| Interest Expense | $218.0K |
| Other Income/Expenses | $77.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $108M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $96M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $96M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $96M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $108M |
| EBITDA | $125M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $490M |
| Cost of Revenue | $231M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $111M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $382M |
| OPERATING INCOME | $108M |
| Interest Income | $115.0K |
| Interest Expense | $218.0K |
| Other Income/Expenses | $77.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $108M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $96M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $96M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $96M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $108M |
| EBITDA | $125M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $96M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $203.0K |
| Change in Working Capital | $134M |
| OPERATING CASH FLOW | $258M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$408.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$79M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$75M |
| FREE CASH FLOW | $250M |
| Net Change in Cash | $175M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $370M |
| Short-Term Investments | $11M |
| Net Receivables | $240M |
| Inventory | $138M |
| Other Current Assets | $40M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $840M |
| PP&E (Net) | $328M |
| Goodwill | $436M |
| Intangible Assets | $158M |
| Long-Term Investments | $64M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $287M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $115M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $53M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $265M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $259M |
| TOTAL LIABILITIES | $524M |
| Common Stock | $57.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $178M |
| Net Debt | -$192M |