| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $26M | $64M | -23.1% | -69.2% |
| Op. Income | $12M | $19M | $10M | -35.4% | 22.8% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 59.0% | 0.0pp | 41.0pp |
| Net Margin | -3.7% | 13.6% | 12.0% | -17.3pp | -15.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.93 | $1.17 | $2.34 | -265.0% | -182.5% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $73.8K |
| Selling & Marketing | $997.5K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$781.8K |
| Income Tax Expense | $39.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$821.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$741.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$741.9K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$781.8K |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$741.9K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$346.5K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $171M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $450.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $85M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $153M |
| Retained Earnings | $459M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $593M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $593M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $85M |
| Net Debt | -$86M |