| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | — | $6M | — | 39.3% |
| Op. Income | $2M | — | $747.2K | — | 128.8% |
| Gross Margin | 26.6% | — | 25.5% | — | 1.1pp |
| Net Margin | 21.4% | — | 16.1% | — | 5.3pp |
| EPS (Diluted) | $68.32 | — | $36.89 | — | 85.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$540.8K | — | -202.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $61.5K |
| Selling & Marketing | $23.6K |
| General & Administrative | $224.9K |
| SG&A Expenses | $497.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $558.6K |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.3K |
| Other Income/Expenses | $258.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $146.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $911.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $911.0K |
| D&A | $501.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $68 |
| EPS Diluted | $68 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $61.5K |
| Selling & Marketing | $23.6K |
| General & Administrative | $224.9K |
| SG&A Expenses | $497.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $558.6K |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.3K |
| Other Income/Expenses | $258.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $146.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $911.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $911.0K |
| D&A | $501.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $68 |
| EPS Diluted | $68 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $501.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$10.1K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$18.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$856.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$875.4K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $526.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | -$1M |
| Tax Assets | $15.7K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $120.4K |
| Other Current Liabilities | $890.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $555.7K |
| Deferred Tax Liabilities | -$555.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $555.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $621.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $14M |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $259.5K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$837.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $178.3K |