| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $128M | — | $136M | — | -6.0% |
| Op. Income | $2M | — | -$5M | — | 137.5% |
| Gross Margin | 26.3% | — | 31.7% | — | -5.4pp |
| Net Margin | 2.2% | — | -5.5% | — | 7.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | — | $-0.27 | — | 86.7% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | $12M | — | -144.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $128M |
| Cost of Revenue | $94M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $404.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $800.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$615.0K |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2.0K |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $200M |
| Inventory | $96M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $344M |
| PP&E (Net) | $84M |
| Goodwill | $333M |
| Intangible Assets | $210M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $647M |
| TOTAL ASSETS | $991M |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $61M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $193M |
| Long-Term Debt | $158M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $221M |
| TOTAL LIABILITIES | $414M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $640M |
| Retained Earnings | $204M |
| Treasury Stock | -$442M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $577M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $577M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $991M |
| Total Debt | $201M |
| Net Debt | $173M |