| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $131M | $127M | $117M | 3.3% | 12.3% |
| Op. Income | -$10M | -$2M | -$7M | -367.3% | -49.3% |
| Gross Margin | 35.7% | 35.9% | 35.7% | -0.2pp | -0.1pp |
| Net Margin | -8.5% | -4.1% | -5.1% | -4.4pp | -3.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.40 | $-0.19 | $-0.23 | -110.5% | -73.9% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$12M | $1M | -15.4% | -1276.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131M |
| Cost of Revenue | $84M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $255.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$608.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $19M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$126.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $100M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $270M |
| PP&E (Net) | $102M |
| Goodwill | $348M |
| Intangible Assets | $242M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $708M |
| TOTAL ASSETS | $978M |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $60M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $189M |
| Long-Term Debt | $149M |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $228M |
| TOTAL LIABILITIES | $417M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $629M |
| Retained Earnings | $263M |
| Treasury Stock | -$442M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $561M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $561M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $978M |
| Total Debt | $201M |
| Net Debt | $180M |