| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65M | $59M | $43M | 9.5% | 50.4% |
| Op. Income | -$34M | -$21M | -$14M | -58.6% | -145.0% |
| Gross Margin | 74.4% | 79.1% | 76.3% | -4.7pp | -2.0pp |
| Net Margin | -52.8% | -36.5% | -32.9% | -16.2pp | -19.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.48 | $-0.30 | $-0.21 | -60.0% | -128.6% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$15M | -$4M | 33.2% | -151.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $99M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $65.0K |
| Interest Expense | $703.0K |
| Other Income/Expenses | -$726.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$35M |
| Income Tax Expense | -$297.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | -$32M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$115.0K |
| Purchases of Investments | -$64M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $298M |
| Short-Term Investments | $102M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $455M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $555M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $336M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $354M |
| TOTAL LIABILITIES | $417M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $529M |
| Retained Earnings | -$390M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$191.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $138M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $138M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $555M |
| Total Debt | $348M |
| Net Debt | $51M |