| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | $66M | $49M | 3.3% | 39.2% |
| Op. Income | -$39M | -$36M | -$12M | -8.2% | -219.0% |
| Gross Margin | 75.3% | 74.1% | 79.2% | 1.2pp | -3.9pp |
| Net Margin | -58.1% | -56.1% | -24.9% | -2.0pp | -33.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-0.51 | $-0.17 | -5.9% | -217.6% |
| Free Cash Flow | -$16M | -$23M | -$6M | 31.3% | -175.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | -$39M |
| Interest Income | $577.0K |
| Interest Expense | $705.0K |
| Other Income/Expenses | -$425.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$37M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$696.0K |
| Purchases of Investments | -$47M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$108.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$292.0K |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $221M |
| Short-Term Investments | $138M |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $420M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $529M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $79M |
| Long-Term Debt | $337M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $365M |
| TOTAL LIABILITIES | $444M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $553M |
| Retained Earnings | -$467M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $85M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $85M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $529M |
| Total Debt | $351M |
| Net Debt | $130M |