| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$210M | $199M | — | -205.2% | — |
| Op. Income | -$54M | $900.0K | — | -6044.4% | — |
| Gross Margin | 32.7% | 15.1% | — | 17.6pp | — |
| Net Margin | 42.3% | 28.6% | — | 13.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.26 | $1.63 | — | -238.7% | — |
| Free Cash Flow | -$45M | -$11M | — | -326.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$210M |
| Cost of Revenue | -$141M |
| GROSS PROFIT | -$69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | -$15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | -$15M |
| Cost & Expenses | -$156M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | -$4M |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$42M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$51M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$89M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$89M |
| D&A | -$4M |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$50M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$89M |
| Depreciation & Amortization | $95M |
| Stock-Based Compensation | -$1M |
| Deferred Income Tax | -$18M |
| Other Non-Cash Items | -$31M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $344M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$52M |
| NET CASH FROM INVESTING | $289M |
| Net Debt Issuance | -$265M |
| Common Stock Repurchased | -$100.0K |
| Common Dividends Paid | $500.0K |
| Other Financing Activities | $700.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$264M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $133M |
| Inventory | $322M |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $531M |
| PP&E (Net) | $879M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $49M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $108M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $90M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $195M |
| Long-Term Debt | $935M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $207M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $272M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$110M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $293M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $293M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $935M |
| Net Debt | $917M |